Jak wygląda wizyta u lekarza dermatologa?

Choroby skóry są przyczyną wielu problemów, zwłaszcza jeśli borykasz się z nimi od dłuższego czasu, a domowe sposoby i rady najbliższych nie przynoszą upragnionych efektów. Problemy ze skórą bywają wstydliwe i nierzadko wpędzają w kompleksy. Jeśli pragniesz pozbyć się uciążliwego kłopotu i nie chcesz wstydzić się wyjść z domu, wizyta w gabinecie dermatologa jest konieczna. Jak dokładnie wygląda spotkanie z dermatologiem? 

Rola dermatologa

Dermatolog to nie tylko specjalista od problemów z cerą. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na całym ciele, włosach lub paznokciach, pierwsze kroki musisz skierować właśnie do niego. Nierzadko zmiany skórne wiążą się z poważniejszą chorobą, dlatego dermatolog dokładnie analizuje objawy i stawia rzetelną diagnozę. W związku z tym nie obawiaj się, jeżeli lekarz będzie pytał Cię nawet o intymne sprawy. Jest to normalne – musi szczegółowo zbadać problem.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Praktycznie całe spotkanie opiera się na szczegółowym wywiadzie i zbadaniu skóry. Jeśli zgłaszasz się ze zmianami na twarzy, np. trądzikiem, nic nie może go zasłaniać. To ważne szczególnie w przypadku kobiet, które muszą przyjść na spotkanie bez makijażu.

Dermatolog na pewno będzie pytał, czy nie cierpisz na choroby przewlekłe, np. na tarczycę. Schorzenie to ma ogromny wpływ na poziom hormonów, co przekłada się na stan cery. Jeśli masz z nią problemy, lekarz na pewno będzie chciał wiedzieć, jakie lekarstwa bierzesz, jaką dawkę i od kiedy.

Dermatolog powinien spytać również, czy masz problemy z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą lub innymi schorzeniami. W przypadku kobiet będzie też pytał o kwestię planowanej ciąży. Lekarza na pewno będzie interesować, czy masz jakieś inne skórne problemy, np. z przebarwieniami. Dopyta też, czy zmiany występowały w przeszłości i jak dokładnie wygląda Twoja dieta.

Oprócz wywiadu dermatolog zbada zmiany skórne i zaleci dalsze działanie. Zazwyczaj dobierze odpowiednie lekarstwa do Twojego problemu, ale czasami zdarza się, że przekieruje Cię do innego specjalisty lub poprosi o wykonanie dodatkowych badań – np. alergicznych czy moczu i krwi.

Nie musisz obawiać się wizyty u dermatologa. Wybierając odpowiedniego profesjonalistę, szybko uporasz się z dręczącymi Cię problemami skórnymi.

 

 

 

 

„Prawdę na temat Twojej skóry powie Ci tylko prawdziwy ekspert…”

Copyright 2022 © Art&Derm